Završetak trodnevnog programa “Zajedno za bolje sutra – razmisli pa klikni”!

U sklopu nacionalne kampanje Hrvatska volontira 2025., naš je Fakultet postao središte promišljanja o digitalnom djetinjstvu, sigurnosti i mentalnom zdravlju mladih. Tijekom tri dinamična dana kroz promocije, rasprave i radionice, gradili smo zajednicu znanja, odgovornosti i suradnje!

Program smo otvorili promocijom romana „Dvostruka igra – lažni profil“ autorice Rosie Kugli, uz sudjelovanje stručnjakinja prof. dr. sc. Tene Velki i izv. prof. dr. sc. Gordane Lesinger. Ulomke je interpretirala prof. art. Mira Perić, a posebno nas je obradilo što nam se pridružila i pročelnica za obrazovanje Grada Osijeka, Miranda Glavaš Kul, čime je dodatno potvrđena važnost institucionalne podrške ovakvim inicijativama.

Uslijedio je okrugli stol pod nazivom „Digitalno djetinjstvo – izazovi i odgovornost“, gdje smo otvorili ključna pitanja digitalne ovisnosti, emocionalne isključenosti, cyberbullyinga i društvene odgovornosti. U raspravi su sudjelovali:
🔹 Rosie Kugli, autorica knjige Dvostruka igra – lažni profil
🔹 Prof. dr. sc. Tena Velki, stručnjakinja za psihologiju i obrazovanje
🔹 Izv. prof. dr. sc. Gordana Lesinger, stručnjakinja za komunikaciju i književnost
🔹 Izabela Pleša, mag. educ. philol. croat., suosnivačica Kognitivne Muze
🔹 Robert Škorvaga, predstavnik Policijske uprave osječko-baranjske (projekt Živim život bez nasilja)
Moderatorica okruglog stola bila je Dora Dulemba, mag. prim. educ.
Posebnu vrijednost dao je i videoobraćanjem iz Bruxellesa podršku izrazila europarlamentarna zastupnica Sunčana Glavak.

Drugi dan bio je rezerviran za nastavni dan s tematskim radionicama koje su osmislili naši studenti, a koje su okupile učenike, roditelje i stručnjake u zajedničkom učenju o digitalnim izazovima današnjice.

 Program smo zaključili poticajnom studentskom debatom „Klik do konflikta: Jesu li odrasli zakazali u zaštiti mladih?“, kojoj se pridružio i pomoćnik pročelnice za obrazovanje i mlade, Bojan Tojagić. Njegovo sudjelovanje dodatno je otvorilo prostor za dijalog između mladih i donositelja odluka.

Tijekom cijelog tjedna bila je dostupna i virtualna izložba “Pravila digitalnog bontona”, posvećena najmlađima, s ciljem podizanja svijesti o pravilima ponašanja u online svijetu.

Zahvaljujemo svim sudionicima, predavačima, studentima, gostima i posjetiteljima koji su ovaj program učinili vrijednim doprinosom zajednici. Zajedno za bolje sutra – jer sigurnost i dobrobit djece počinju s nama!

Pročitajte više

  • Održana je i druga ljetna škola, ovoga puta u Satnici Đakovačkoj! Tjedan je protekao u znaku veselja, uzbuđenja i bogatog…
  • Koliko često objavljujete slike svoje djece, nećaka, mlađih braće i sestara na društvenim mrežama? Jeste li sigurni kome su te…
  • Vinton Cerf, jedan od najvažnijih ljudi u povijesti interneta, često se naziva "ocem interneta". Zajedno s Robertom Kahnom osmislio je…